Atikon Tekstil - Ana Sayfa
 Türkçe   English  Ana Sayfa     l      Hakkımızda     l      İletişim     l     
 
 
  Hakkımızda
  Vizyon Misyon
  Üretim
  Grup Şirketleri
 
  Atikon
  Mervan
  
  
       Bizden Haberler
 
Ramazan'da en çok ezan okuyan saat ve gül kokulu takke satılıyor

Ramazan ayı ile birlikte gıda sektöründe yaşanan hareketlilik ibadet sırasında kullanılan birçok eşyanın satışlarının da artmasını sağladı. Bunlardan biriside imsakiyeli, vakitlerde ezan okuyan saat. En çok gurbetçilerin ilgi gösterdiği ezan okuyan imsakiyeli saat, kişinin bulunduğu ülke ve şehre göre ayarlanabilme özelliğine sahip. Ramazan ayında saat dışında en çok ilgi gören eşyalar arasında gül kokulu takke, gül kokulu tespih ve tesbihat çekip salavat getirirken kullanılan zikir matikler oldu.

Kayseri'de hac ve umre malzemeleri satan Hasşerbetçi Mağazası sahibi Şerafettin Hasşerbetçi, Ramazan ayına özel kullanılabilecek ürünlerin üretildiğini belirterek, bu ürünlerin satışının bugünlerde daha çok satıldığını belirtti. Hasşerbetçi, özellikle gurbetçilerin ve görevleri gereği farklı ülkelerde bulunanların en çok imsakiye özelliğine sahip ve vakitlerde ezan okuyan elektronik saatlerin satıldığını belirtti. 160 liradan satılan saatler, aynı anda vakit namazı saatlerini gösterdiği gibi her vakitte ezan okuyor.

Ramazan ayını daha çok dua ederek geçirmek isteyen insanların sayısının çokluğuna işaret eden Hasşerbetçi, 2 lira olan ve parmağa takılan zikir matiklerden günlük 100 tane sattıklarını söyledi. Ramazan ayının başlamasından bu yana 5 bin adet zikir matik sattıklarını dile getirdi.

Şerafettin Hasşerbetçi, Ramazan ayının yaz aylarına denk gelmesi nedeniyle insanların ister istemez namaz kılarken yada gün içerisinde işinden dolayı terlemek zorunda kaldığını belirterek, bu ter kokusuna karşı önlem olarak gül kokulu tespih ve gül kokulu takke aldıklarını ifade etti. Hasşerbetçi, insanların özellikle Teravih namazında etrafındaki insanları rahatsız etmeme adına gül kokulu takkeyi daha çok satın aldıklarını belirtti. Gül kokulu takkenin kullanıldıktan sonra tekrar ambalajı içerisine konulması halinde kokusunu uzun süre koruyor

Hurma satışları da Ramazan ayının başlamasıyla birlikte arttı. En çok Medine hurması talep görüyor. Lezzetli olan Medine hurmasının kilosu 15 ile 20 lira arasında değişiyor.

Kaynak
http://www.sabah.com.tr/Ramazan_2011/Haberler/2011/08/08/ramazanda-en-cok-ezan-okuyan-saat-ve-gul-kokulu-takke-satiliyor